Zpět na hlavní stránku.
Domů
Sdružená obec baráčníků "STARÉ  ČIČOVICE" Kolín V.

Kroj chodský dolních vesnic mužský

 

Košile je z tenkého plátna s přeloženým límečkem a rukávy, řasenými v zápěstí do pásku. Na prsou je košile bohatě vyšívaná. Pod límeček se uvazuje červený hedvábný šátek Kalhoty jsou kožené z jelenice nebo skopovice. Vpředu se přepínají širokým poklopcem, dosahujícím až k bokům. Na něm jsou zdobeny jednoduchou výšivkou. Jsou těsné a dosahují jen pod kolena. Zde jsou svázány úzkými řemínky, na koncích rozšířenými a ozdobně prosekávanými, zvanými „íštěrky“. Punčochy bílé nebo modré. K nim střevíce s přehnutým a do třásní rozstříhaným koženým jazykem, později boty s tvrdými holínkami.
Vesta je modrá soukenná s vysokým tuhým límcem a bohatě vyšívaná. Vpředu je hustá řada žlutých kovových knoflíků, z nichž se však zapínají pouze tři dolní. Na hlavě se nosí čepice se zeleným sametovým dýnkem po straně zvýšenou.
Součástí kroje byla bílá šerka, volný plášť z těžké polovlněné látky.


Košile mužského kroje byla z tenkého plátna s přeloženým límečkem a rukávy zřasenými v zápěstí do pásku. Na náprsence se rozkládá výšivka ve třech až pěti užších i širších pásech, rozdělovanými širokými záložkami. Pod límeček se uvazoval červený hedvábný šátek pestře protkávaný, ne příliš veliký, aby jeho splývající cípy nezakrývaly náprsenku. Kalhoty byly kožené, lepší z jelenice, levnější ze skopovice. Vpředu se zapínaly širokým poklopcem dosahujícím téměř k bokům. Na něm byly zdobeny jednoduchou výšivkou z červeného a zeleného hedvábí. Nohavice byly těsné, dosahovaly jen pod kolena p zde byly svázány úzkými řemínky na koncích rozšířenými a ozdobně prosekávanými, zvanými "ústěrky". Punčochy nosili svobodní bílé, ženatí modré. K nim nízké střevíce s přehnutým a do třásní rozstříhaným koženým jazykem, později boty s tvrdými holinkami, které byly ve starší době ozdobně vytloukané. V ostatních součástkách mužského chodského oblečení se projevuje vliv panské rokokové módy, z níž se udržel vysoký a tuhý límec, jenž se opakuje u vesty, kazajky i kabátu. Vesta je modrá, soukenná, červeným suknem zalemovaná a na vysokém límci, u kapes a vzadu bohatě vyšívaná pestrým hedvábím. Vpředu je hustá řada žlutých kovových knoflíků, z nichž se však zapínají pouze dva - tři dolení. Za chladnějšího počasí a svobodní chasníci i v zimě si přes vestu oblékají "kazajku", krátký kabátek, z téhož temně modrého sukna, s dlouhými úzkými rukávy, vysokým límcem a výložkami potaženými červeným suknem, na nichž se opakuje táž pestrá výšivka jako na límci, rukávech i vzadu. V knoflíkové dírce nosívají chlapci červený "farbůrek", protkávanou stužku. Na hlavě nosí chlapci "vydrovku", čepici se zeleným sametovým dénkem a "prámsem", po straně zvýšeným potaženým kožešinou.
Výsadou ženatého muže byl překrásný dlouhý plášť zvaný "župan", či také ženicí, nebo kmotrovský. Poprvé jej oblékl na oddavky, za svobodna jedině, byl-li na svatbě za družbu prvního mládence, který musí být oděn stejně jako ženich. I jako ženatý nosíval župan pouze při mimořádně slavnostních příležitostech, takže obyčejně mu stačil jediný na celý život, je rovněž z modrého sukna, vzadu složený do tří hlubokých záhybů, nad nimiž jsou vyšity bohaté květy, jinak se výšivka opakuje, podobně jako na kazajce mimo výložek, které župan nemá. Život je velmi krátký a těsný, tím širší jsou dlouhé šosy. Ke kabátu se nosily veliké, černé klobouky "širáky", zdobené černými stužkami našitými šestkrát od vrchní strany dénka k okraji. Kolem dénka býval přišit ještě pásek. Proti větru chránili muži širák páskem zapnutým pod bradou.
Méně slavnostní, součástí chodského kroje byla bílá "šerka", volný plášť z těžké bavlněné látky domácí, jež bývala obvyklým šatem, zvláště ve staré době, kdy Chodové vykonávali ještě strážnou službu. Je překrásná svou rázovitou prostotou. Původní šerky byly volné, klínového střihu, s okrouhlým výstřihem kolem krku a zcela bez ozdob, neb byly oděvem výhradně užitkovým, který musel snésti nejhorší nepohodu. V novější době se však zhotovují téhož střihu jako "župany", zdobí je podobná výšivka, provedena však bíle. Mužův kroj doplňuje "čakana", jež se z původní hole s těžkou kovanou sekerou, určenou pro obranu a osekávání větví, změnila na opěrnou hůl s nevelkou sekerkou, spojenou s prohnutým háčkem.

Přehled krojů