Zpět na hlavní stránku.
Domů
Sdružená obec baráčníků "STARÉ  ČIČOVICE" Kolín V.

Kroj chodský mužský z horních vesnic 

 

Právě tak výrazně jako ženský, odlišuje se kroj mužský od dolních vesnic. Jen košile jsou zcela bez rozdílu, obě jsou ušity z jemného bavlněného plátna, se širokými, v zápěstí sebranými rukávy a na náprsence bohatě zdobeny krásnou a jemnou výšivkou.
Vesty jsou z temně modrého sukna, kolem okraje lemované červeným suknem, které na vrchní straně přečnívá uzoučkou paspulkou. Zapínají se na řadu lesklých žlutých knoflíků.
Kazajka, kterou nejvíce oblékají chlapci, je rovněž modrá soukená, bez zvláštních ozdob, jedině do postranních švů vzadu jsou vloženy vystřižené červené klapky se žlutými knoflíky. Červené lemování a knoflíky jsou však i na postranních kapsách a na rukávech. Límec má vyšší, stojatý. Velmi výrazné rozdíly jsou ve střihu dlouhých mužských kabátů "županů". Dolšké se vyznačují velmi kratičkými životy, kdežto v horních vsích si kabáty zachovaly zřejmě rokokový ráz, vyznačující se těsným, až do pasu sahajícím životem, k němuž jsou přisazeny široké šosy, složené vzadu do hlubokých záhybů, na nichž jsou našity knoflíky, a to po jednom z každé strany na přisazení šosů, pod nimi těsně pod sebou po dvou, další dva pak přímo nad dolením okrajem kabátu. Na bocích jsou veliké, vykrojené klapky kapes červeně lemované a pod nimi čtyři knoflíky. Rukávy v rameni jsou mírně rozšířené, úží se k zápěstí, kde jsou našity dvojité červeně lemované manžety a po čtyřech knoflících. Původní staré knoflíky byly velikosti téměř dnešní kovové pětikoruny, ploché, masivní mosazné dovedně pěkně ryté.
Kalhoty, koženky, byly ze žluté jelenice, či levnější ze skopovice. Také jejich střih byl rozdílný od dolských, které mají poklopec široký až k bokům, ale tyto jen úzký jako u ostatních českých krojů. Pod koleny se zapínají na tři knoflíky a svazují "úštěrkami", úzkými koženými řemínky na koncích rozšířenými a ozdobně vysekanými. Punčochy svobodní chlapci nosili bílé, ženatí modré.
Střevíce byly nízké ke kotníkům, s "lošnami", širokými koženými jazyky, na okraji do třásní rozřezanými. Jinak byly oblíbeny vysoké boty s tuhými holínkami, které bývaly ve starších dobách ozdobně vytepávané.
Čepice - pokrývkou hlavy pro chlapce byla čepice - vydrovka s pramenem k jedné straně a se zeleným sametovým dénkem. Muži dávali přednost černým širákům, jejichž střechy bývaly za
chyceny černými stužkami přišitými k dénku. Za větru se klobouky upevňovaly koženým páskem zapjatým pod bradou. Proti mrazivým zimním větrům a vánicím se muži chránili čepičkou, převzatou od bavorských sousedů, které říkali "čulík". Byla pletená z vlny, černá, nebo s barevnými proužky, tvaru špičatého váčku, zakončeného střapečkem. Dala se stáhnout na uši a přes ni se nasadil černý širák. Na krk si muži uvazovali hedvábné šátky. I v horních vsích byla ve starších dobách nezbytnou součástí mužova oděvu "šerka". Šerka - krásný plášť z hrubé, bílé lněné látky, střižený „do klínu“. Byl bez ozdob, jen kolem průramků, u krku a podél přednic černě paspulovaný. Podle lidového podání byly po švech našity zlaté šňůrky, jež po smrti Kozinově nahradili muži černými. Mohutná "čekana", hůl se sekyrkou, i když pozbyla po čase svého původního útočného a obranného určení, zůstala pěkným doplňkem mužova kroje.

Přehled krojů