Zpět na hlavní stránku.
Domů
Sdružená obec baráčníků "STARÉ  ČIČOVICE" Kolín V.

Kroj blatský ženský

 

Celkový ráz blatského kroje je pestrý, bohatý, třpytivý a působí dosti nákladným dojmem. Nejsnáze pozná se podle toho, že na zástěře, košilce a čepečku i plenách na hlavu je bohaté vyšívání s tylovými nebo pavučinkovými výplněmi, lemovanými pestrobarevnými korálky a lesklými cetkami. Nosily se ovšem také zástěry bílé, vyšívané dírkově, nebo zástěry bílé a červené, vyšívané barevným hedvábím či bavlnou, tzv. spořivým stehem, bez výplní a korálků. Nebo zástěry tzv. "zlaté", zdobené tylem a penízky. Nejmladší jsou fěrtochy z pestrobarevných šátků a barevné atlasové zástěrky, zdobené rybími šupinami.
Čepečky byly plátěné, malé, kulaté, měkké s vláčkovou krajkou, přiloženou těsně k čelu, takže vlasy nebyly ani vidět, se zavazováním dozadu. Na dýnku čepce byl vyšit květ ve stejném stylu, jako na zástěře. Nad krajkou vázala se čelenka bohatě zdobená korálky, plíšky, cetkami i zrcadélky, takže byla velmi třpytivá a honosná. Dívky nosily jen čelenku, případně černou sametku přes čelo. Ženy nosily přes čepec veliké, bohatě vyšívané pleny ve stylu vyšívání na zástěrkách, až 2 m do čtverce. Svazovaly je na temeni hlavy, vyšívané cípy splývaly po obou stranách. Hlavní roh, který splýval po zádech, byl bohatě vyšit, asi půl metru do čtverce. Novomanželky (čili mladoženky) nosily přibližně rok po svatbě malou plenu, kterou dostaly o svatbě, tzv. zavíječka. Kromě toho nosily se na hlavě také jen černé šátky, uvázané na babku. V rozích mívaly květ. Další rázovitou součástí blatského kroje je sukně, široká, polokrátká, v pase skládaná v drobné záhyby, ze sukna nebo drsnější látky (hedvábí ani brokát ne), barvy modré, fialové, zelené i červenavé, ale ne tvrdě červené. V jedné třetině zdobena byla širokou květovanou stuhou zvanou "barborka" a zlatým nebo stříbrným prýmkem. Někdy místo stuhy byl našit na sukni pruh tzv. ornátové látky.
Šněrovačky vyskytovaly se v několika druzích: květované z damašku, soukenné vyšívané, i z jednobarevného hedvábí, krátké, podobné bolerkům, nebo dlouhé, zdobené dole velkými zuby, lemovanými černou kraječkou. Nosily se navrch na sukni. Zapínaly se vpředu a vzadu.
Košilky byly zdobeny vláčkovou krajkou a bohatě vyšívány na prsou, na ramenech a na límci, případně na širším pásku, do něhož byly všity rukávy, jako do manžety. Rukávy byly vyduté, někdy však také docela krátké a uzoučké. Našly se i košilky bez vyšívání, jen s krajkou jako košilky kozácké, někdy zdobené dírkovým vyšíváním. Krajzlík někdy byl, a někdy ne.
Kolem krku se většinou nosily granáty, mezi nimi i dukáty. Vzadu se svazovaly pentlí, která splývala hluboko dolů.
Punčochy červené, střevíce zdobené mašličkami a knoflíky. Kabátky mladší byly špenzrovitého typu, zelené, kaštanové, šedé, modré, rukávy v ramennou nabírané, zdobené pentlí i barevným vyšíváním. Mívaly dosti hluboký výstřih.

Přehled krojů Kroj blatský mužský