Zpět na hlavní stránku.
Domů
Sdružená obec baráčníků "STARÉ  ČIČOVICE" Kolín V.

Kroj horácký ženskýF. J. Svoboda, znalec horáckých krojů, napsal, že do poloviny 19. století nebyl zvláštní národní horácký kroj. Tvrdí, že se tu nosil selský kroj podléhající módě. Až po roce 1848 začal se hledat a skládat kroj regionální.
Hlavním rysem horáckých krojů jsou domácí látky, hlavně lněné.
Ženská košilka se šila z domácího plátna. Rukávy se všívaly do pásku. U krku byl nabíraný krejzlík, který zakrýval výstřih. Krejzlík a později "tacle" na rukávcích byly vyšívány bíle dírkováním; někde i červeně, na Poličsku byly lemovány krajkou.
Sukně na všední den plátěné, režné nebo modré "barevnice". Svátečnější kanafasky byly tkané krásným vzorem. Na červené půdě byly vetkány barevné pasečky. V horách byly oblíbeny tzv. "kolovanky", byly to lněné sukně s příčnými pruhy. Pro svátek to byly mezulánky, šerky i soukenné sukně. Děvčata nosila bílé kamituchové, též bíle vyšívané sukně. Pod sukně se nosilo 4-5 spodniček.
Zástěry k práci byly plátěné, většinou modré, někdy tištěné, ale i bílé vyšívané, určené pro neděli a lepší příležitost. Bílé zástěry byly bohatě vyšívány barevně. V posledním období kroje se nosily i tylové zástěry.
Na Horácku byla i rozmanitá úprava hlavy. Na rozhraní 18. a 19. století se nosily tvrdé, vyšší brokátové čepce, jiné byly tuhé, do kulata naškrobené, bíle vyšívané, lemované krajkou. Okrouhlické čepce byly měkké, z brokátu či damašku, lemované černou krajkou. Zámožné ženy nosily čepce "očepky", zlaté nebo zlatem zdobené. Později ale zevšeobecnily šátky. Do ruky patřil bílý šátek.
Punčochy červené nebo modré a černé střevíce.
 


Obnovený kroj z okolí Telče a Dačic, tak, jak se nosil v polovině 19. století. Rekonstrukci provedla v roce 1914 paní učitelka Marie Krejčů.
Sukně modrá jednobarevná z hladké látky. Košilka, zástěra a "půlka" přes rameno jsou bílé, jemně vyšívané, rovněž tak šáteček do ruky. Lajblík černý vlněný, barevně vyšitý, špička vzadu ozdobená rýžkem. Nejrázovitějším doplňkem kroje je dačický čepec, zajímavý tvarem a ovázáním bílou "půlkou" červeno-černě vyšitou. Na krku se nosily v několika řadách červené korále a ve výstřihu lajblíku kytička kvítků.

Kroj blatský ženskýKroj následující