Zpět na hlavní stránku.
Domů
Sdružená obec baráčníků "STARÉ  ČIČOVICE" Kolín V.

Kroj litomyšlský ženský


Kroj litomyšlský byl malebný a roztomilý. Tereza Nováková kdysi napsala: "Je to něco jako srdečná a líbezná národní píseň, jako kytice pestrých a souladných kvítků lučních".
Vrchní ženská košilka měla delší rukávy, s krajkou na taclích, na ramenou provedena výšivka, která v úhlu zahýbá dolů podle rukávu. U výstřihu košilky byl našit bohatý "vejložek", který byl buď vyšívaný nebo lemován paličkovanou krajkou.
Před dnešní kordulkou se nosil "životek" bohatě zdobený. Ke kordulce se přibral šátek na krk.
Sukně ke kordulkám se začaly nosit hedvábné, měňavé a děvčata i bíle vyšívané.
Zástěry byly z modrého kanafasu, hedvábné i pestré, s třásněmi. Nejvíce víme o bílých vyšívaných fěrtoších, protože jich bylo díky vyšívání nejvíce zachráněno. Byly vyšité plochým stehem, uzlíky prolamovanou mřížkou. Tylové fěrtochy jsou nejmladší, nosila je většinou děvčata, starší ženy dávaly přednost matrapasovým fěrtochům tmavší barvy.
Punčochy byly červené, vlněné, kožené střevíce mívaly pravděpodobně ouška svázaná na nártu pentlí.
Zvláštností tohoto kroje je "loubek", kovový polokruhový oblouček, na konci rozšířený v tepanou nebo tlačenou růžicí s barevným sklíčkem, měl upevňovat čepec k hlavě. Čepec byl zvláštní, plochý a nesešitý. Městské ženy nosily tvrdé čepce sametové, zlaté nebo stříbrné. Později nosily ženy veliké kartounové šátky.

Přehled krojů