Zpět na hlavní stránku.
Domů
Sdružená obec baráčníků "STARÉ  ČIČOVICE" Kolín V.

Kroj mladoboleslavský ženský


Sukně - z jednobarevných damašků nebo brokátů. Vdané ženy sukně tmavších barev, svobodné dívky a mladé ženy v barvách světlejších. V pase nabraná nebo složená do drobných záhybů, kterých je nejvíce na zadní části sukně. Dlouhá do poloviny lýtek.
Košilka - má střih jako většina košilek středočeských. Na rukávech bíle vyšívaná, rukávy jsou trochu menší nežli u košilek středočeských. U krku je stažena a zavázána tkaničkou.
Zástěra bílá, vyšívaná na plátně - jsou z mladší doby. Zástěra je o málo kratší než sukně. Je nabíraná a zavázaná do pasu hedvábnými nebo bíle vyšívanými stuhami. Je bíle vyšívaná, na okraji do zoubků.
Šátek bílý, vyšívaný na plátně - je trojcípý, zdobený výšivkou, která pokračuje po okraji šátku.
Zástěra a čepeček vyšívány na tylu - toto nosívaly většinou mladé ženy nebo svobodné dívky. Obojí je rovněž bohatě vyšívané. Zástěra je zavázána vyšívanými stuhami, rovněž tylovými. Oba druhy zástěr se mohou vázat bez stuh. V tomto případě se váže kolem pasu hedvábná stuha, která splývá po sukni.
Šněrovačka - ze zlatých port nebo zlatého brokátu. Na přední straně je připnut širší pásek (zámek), pod který se zasunuje šátek křížem, jehož konce směřují na obě strany.
Čepeček - zlatý s hedvábnými stuhami, které splývají po zádech, nebo s kratšími stuhami, které jsou vyztuženy a upraveny tak, že kličky tvoří jakási zvednutá motýlí křídla.
Bílé čepečky - bud' uzlíčkové nebo bílé, vyšívané. K těmto čepečkům se připínají bílé holubičky, jejichž konce a okraje jsou vyšívané. Kolem čepečků, jak zlatých tak bílých je drobně naskládaná bílá kraječka. Čepeček je posazen tak, aby co nejvíce zakrýval nad čelem vlasy.
Punčochy - bílé, hladké nebo pletené krajkovým vzorem. Boty - černé lodičky na nízkém nebo polovysokém podpatku, s patou, bez veškerých pásků a ozdob. Nebo původní sametové, zlatem vyšívané.

Přehled krojů