Zpět na hlavní stránku.
Domů
Sdružená obec baráčníků "STARÉ  ČIČOVICE" Kolín V.

Kroj plzeňský mužský

 


U mužského kroje plzeňského je nejvíce novodobých vlivů, ba možno říci, že má ráz XVIII. století. Je to vysvětleno tím, že mužové rychleji přejímali módu městskou - zejména lidoví krejčíři - a také nejdříve kroj svůj odložili.
Šit byl z dobrého modrého sukna, na krajích červeně lemovaného. Vesta, krátký kabát (kazajka) i dlouhý plášť jsou stejného rázu - bohatá ozdoba z mosazných knoflíků. Již v XVI. století kalhoty - koženky jedině nesou zřejmě pečeť většího stáří. Zdobeny jsou často prošívanými ornamenty. Boty nosily se vysoké, tvrdé až po kolena nebo měkké shrnovačky. Na obraze selské svatby od V. Kroupy (1847) vidíme starobylý druh nízkých bot s koženými třásněmi.
Klobouk se nosil černý - kastorový - který má své velmi staré předchůdce, v tomto tvaru však trvá od minulého století. Starobylá je také čepice vydrovka s červeným nebo zeleným dýnkem.
O veselkách, na důkaz zámožnosti, brány dva dlouhé kabáty a na vydrovku ještě klobouk.
Starším předchůdcem dlouhého kabátu je plášť bez rukávů, bud' s jedním nebo několika límci. Vyskytuje se již od XVII. století téměř u všech českých krojů.
Okolo krku je bílý přeložený límeček od košile a černý hedvábný šátek vpředu na uzel uvázaný.

Přehled krojů