Zpět na hlavní stránku.
Domů
Sdružená obec baráčníků "STARÉ  ČIČOVICE" Kolín V.

Moravské kroje

Stránka je stále ve vývoji. Postupně doplňujeme popisy a obrázky krojů. Za každé doplnění nebo upozornění vám budeme vděční. 

Země moravská se často odděluje od Čech jako samostatný krojový celek, ale při bližším pohledu zjistíme, že česká oděvní kultura plynuje přechází na moravské území. Například krojům horáckým z Českomoravské vysočiny jsou v proporcích, barevnosti, střizích a typech výzdoby podobné kroje z okolí Telče, Třebíče, Jihlavska až po Blansko, severovýchodně na Štrambersku a Novojičínsku.
I zde však vznikly některé osobité druhy krojů, které na českém území nemají srovnání – například na Slovácku či Valašsku.
Slovácko je národopisná oblast, kde se kroj uchoval na poměrně velkém území nejdéle z celé české republiky. Dodnes zde v kroji lidé částečně chodí. Staří nosí zjednodušený kroj pro denní potřebu, mladí jen několikrát za rok – např. o hodech, ale kroj nejbohatší, nejzdobnějších forem.
 

Dolňácko
Města Kyjov, Vlčnov, Uherské Hradiště, Uherský Brod, Veselí nad Moravou a Strážnice jsou centry, kolem nichž se v přilehlých vesnicích udržovaly kroje dosti rozdílného stylu, především u žen.

Kroj kyjovský (ženský, dívčí, mužský)

Kroj  vlčnovský (ženský, mužský)

Kroj uherskohradišťský  (ženský, mužský)