Zpět na hlavní stránku.
Domů
Sdružená obec baráčníků "STARÉ  ČIČOVICE" Kolín V.

Kolín ve stínu hákového kříže

 

Automobily americké i kanadské armády a muži oblečení do vojenských uniforem se zbraněmi v rukou budili ve čtvrtek v podvečer pozornost před kolínským chrámem sv. Bartoloměje. Bylo to součástí právě otevírané výstavy v Regionálním muzeu, nazvané Kolín ve stínu hákového kříže – Léta vzdoru a naděje 1939 – 1945. Mezi uniformami probělávaly i halenky a košile baráčnických svérázů, neboť kromě vedení města, blízkého závodu TOYOTA (Francouzi, Japonci), poslance Vlastimila Tlustého (viz foto) a mnoha desítek obyvatel města, se slavnostního zahájení zúčastnili také tetičky a sousedé naší obce.
Samotná expozice je tvořena především fotografiemi, zachycujícími život města v dané době. Dále zde najdeme předměty trojrozměrné (zbraně, vojenská výstroj, letecká bomba) a protektorátní všednodennost doplňují tehdejší známky, peníze a různé osobní průkazky a dokumenty.
Je zde také nastíněn sice deformovaný, ale přesto obyčejně plynoucí život. Lidé i v této době chtěli žít a bavit se. Vystaveny jsou původní plakáty zvoucí do kina či divadla a k tomu oděvy a módní doplňky Protektorátu. Dobové fotografie se týkají i filmů. Marasmus Protektorátu vyvolal zvýšenou citlivost k vlasteneckým tématům, která promlouvala k tehdejším lidem skrze národní minulost, krásy české země a lidské city. I v této atmosféře vznikala kvalitní filmová díla jako například v roce 1940 „Babička“ (v hlavní roli s kolínskou rodačkou Terezií Brzkovou), či „To byl český muzikant“ - o životě Františka Kmocha, který svými písněmi Kolín proslavil. Patro muzea pak patří maketám letecké a vojenské techniky německé armády i spojenců, které vystavují místní modeláři.
Výstava se snaží divákům přiblížit dobu, kterou ti mladší z nás nepamatují, a ti starší jen z dětských let. Členům naší obce se moc líbila, neboť jim připomněla tvář města, ve kterém prožili své dětství. Proto vás zveme, pokud pojedete během následujících dvou měsíců přes Kolín a budete mít čas, zastavte se v kolínském muzeu. Vchod má přímo proti chrámu sv. Bartoloměje a expozice je otevřena do 19. června.
 


Kolínští baráčníci s poslancem Vlastimilem Tlustým a vojáky v uniformách z 2. světové války před zahájením výstavy

    Prohlídka muzejní expozice

Vojenská technika 2. světové války