Zpět na hlavní stránku.
Domů
Sdružená obec baráčníků "STARÉ  ČIČOVICE" Kolín V.

Svatohavelské posvícení

Již druhým rokem se v kouřimském skanzenu slaví svatohavelské "císařské" posvícení. Město Kouřim drží posvícení na den sv. Ludmily (16. září) a aby se nekrylo se skanzenem, přesunul se zde termín na datum nařízené v českém království císařem Josefem II. - 16. října. Lidé z Kouřimi a okolí tak slaví posvícení dvakrát v roce. 
I přes letošní nepřízeň počasí se sem sjeli předvádějící z celých Čech a v jednotlivých chalupách, stodolách i pódiu bylo na co koukat, co poslouchat a obdivovat. Pro nejmenší hrálo loutkové divadélko paní Keleménové pohádku "Chytrá horákyně", historické tance předváděl soubor Ballata a dále bylo možné shlédnout několik druhů dravých ptáků.
Z tradičních řemesel byla k vidění ruční výroba svíček, kování hřebíků, tkaní koberečků na malém stavu, což si někteří z nás hned vyzkoušeli (viz foto) nebo práce na hrnčířském kruhu. Pokud vás při prohlížení roztřásla zima, mohli jste se zahřát teplou medovinou a podle vůně si vybrat chaloupku, kde jste se nejen ohřáli u roztopených kachlových sporáků, ale podle chuti i něco pojedli, či se dozvěděli něco o přípravě daného pokrmu. V jedné chalupě se pekla kachna a vařilo zelí, v další pomáhali náš soused s tetičkou vyrábět švestková a jablková povidla. Ve třetí se jimi plnily koláče a u trouby se tísnil dav čekajících, které sem přilákala vůně. 
Když jste si chtěli odnést něco pečeného na památku, aby to vydrželo alespoň do vánoc, stačilo si vybrat zdobený perníček nebo jihočeské obřadní pečivo z kynutého vánočkového těsta. Že bylo z čeho vybírat dosvědčuje následující obrázek.
Navzdory nepříznivému počasí se do kouřimského skanzenu sjelo více než tisíc návštěvníků, z čehož bylo několik autobusových zájezdů z různých koutů naší vlasti. Návštěvníci se kromě klasické posvícenské nabídky skanzenu zajímali i o naše kroje. Jestli jsou původní, ze které oblasti, jak se dají získat, jak se nosí a kdo to jsou vlastně baráčníci. Domnívám se, že je to jeden z vhodných způsobů propagace našeho hnutí a mohl by najít následovníky i v jiných obcích a župách, neboť podobných skanzenů jako je kouřimský, je v Čechách dost.