Zpět na hlavní stránku.
Domů
Sdružená obec baráčníků "STARÉ  ČIČOVICE" Kolín V.

Svatohavelské posvícení 2003

O posvícení všechno to voní

V sobotu 11. října se opět po roce slavilo v kouřimském skanzenu svatohavelské císařské posvícení. Svatohavelský termín posvícení prosazoval v českých zemích císař Josef II., aby tak dosáhl jednotného termínu konání se této akce ve všech obcích království. Obce slavily svá posvícení dále v původním termínu a navíc si přibraly ještě to císařské. Tak i v Kouřimi slaví posvícení na sv. Ludmilu, ale ve skanzenu posvícení "císařské". Několik stovek lidí mohlo shlédnout naše tetičky a sousedy, jak vaří švestková povidla, pomáhají při pečení koláčů, nebo podlévají kachnu se zelím. Kromě toho se zde zdobily perníčky a připravovalo jihočeské obřadní pečivo z vánočkového těsta - ježek se pekl pro štěstí, ke křtinám se dělala miminka a při svatbách srdíčka.
Počasí nám letos přálo a v jednotlivých chalupách, stodolách i pódiu bylo na co koukat, co poslouchat a obdivovat. Skanzenové chaloupky obcházela kapela Tomášovka a vyhrávala k tanci i poslechu, historické tance předváděl soubor Ballata a dále bylo možné shlédnout několik druhů dravých ptáků.
Z tradičních řemesel byla k vidění výroba paličkované krajky nebo malování na sklo. Pokud vás při prohlížení roztřásla zima, mohli jste se zahřát teplou medovinou nebo čerstvě praženými oříšky a podle vůně si vybrat chaloupku, kde jste se nejen ohřáli u roztopených kachlových sporáků, ale podle chuti i něco pojedli, či se dozvěděli něco o přípravě daného pokrmu.
Když jste si chtěli odnést něco pečeného na památku, aby to vydrželo alespoň do vánoc, stačilo si vybrat zdobený perníček nebo jihočeské obřadní pečivo z kynutého vánočkového těsta. A že bylo z čeho vybírat!
Návštěvníci se kromě klasické posvícenské nabídky skanzenu zajímali i o naše kroje. Jestli jsou původní, ze které oblasti, jak se dají získat, jak se nosí a kdo to jsou vlastně baráčníci.