Zpět na hlavní stránku.
Domů
Sdružená obec baráčníků "STARÉ  ČIČOVICE" Kolín V.

Císařský posvícenský nezdar 2004

Ve slovníku spisovné češtiny pod heslem posvícení nalezneme: „Tradiční výroční slavnost s hostinou a veselicí, původně na paměť posvěcení místního kostela“. Ne všechny vesnice a města by však podle této definice slavily své posvícení ve stejnou dobu. Císař Josef II. se rozličná data slavení posvícení pokusil sjednotit zavedením tzv. císařského posvícení po celé zemi pouze 16. října na sv. Havla. Češi si to ovšem vyložili po svém a slavili posvícení dvakrát za rok, jednou při posvěcení kostela ve své obci a podruhé podle císařského nařízení. Město Kouřim slaví své posvícení na sv. Ludmilu 15. září, ale ve skanzenu se drží „svatohavelské“, které letos vyšlo přesně na 16. října.
Několik set návštěvníků vidělo naše tetičky a sousedy, jak míchají švestková povidla, pomáhají při pečení koláčů, nebo pečou kachnu a vaří zelí. Pokud jste dostali na koláče chuť, mohli jste si zdarma nabídnout. Kachnu s knedlíkem a zelím nabízela k obědu místní hospůdka na hrázce.
Počasí letos moc nepřálo, ale o to útulněji působily jednotlivé vytopené a vonící chaloupky, ve kterých se předváděly ukázky lidové tvorby – zdobení perníčků, drátování nádobí, tkaní na stavu, háčkované krajky i výrobky z keramiky. Pokud vás při přecházení od chaloupky k chaloupce roztřásla zima, mohli jste se zahřát teplou medovinou nebo čerstvě praženými oříšky, které se pražily a nabízely venku.
Kromě dobrot a lidové tvorby návštěvníky zajímaly i naše kroje, odkud který pochází a jak se udržují. Dokonce i někteří z těch, co předvádějí lidovou tvorbu a přijíždějí do skanzenu několikrát za rok se od nás „nakazili“ a pořídili si do skanzenu kroj z oblasti, odkud pocházejí. Tím sice nerostou řady českého baráčnictva, ale zvyšuje se počet předváděných krojů veřejnosti.
Švestková povidla se musí míchat.

Jedna z tetiček odběhla pro dřevo, aby kamna nevyhasla

Na rychtě z Bradlecké Lhoty připravují tetičky kachnu se zelím
 
 
Tetičky připravené vyrazit do chaloupek