Zpět na hlavní stránku.
Domů
Sdružená obec baráčníků "STARÉ  ČIČOVICE" Kolín V.

Do skanzenu na koláče 2005

I v letošním roce se 15. října vydali tetičky a sousedé naší obce vytvořit idylu císařského svatohavelského posvícení do kouřimského skanzenu. Znamenalo to nakrouhat zelí, připravit kachnu na pekáč, začít míchat švestky na povidla a správně roztopit troubu na pečení koláčů. Zadělávalo se nadvakrát a vždy do velké mísy, aby stačily koláče pro všechny návštěvníky na celý den. Obojího bylo požehnaně, koláčů i návštěvníků. Letos se totiž náramně vydařilo počasí. Každý si chtěl užít jeden z posledních hezkých víkendů se sluníčkem a přitom si i trochu zamlsat. Někteří neváhali tak dlouho čekat u trouby, nebo obcházet chalupu, dokud nebyl další plech upečen. Kdo nebyl na sladké, zastavil se na kachnu se zelím a všichni odcházeli spokojeni. Nejvíce malí mlsouni, kterým již v současné uspěchané době maminky tak často koláče nepečou.
Zaznamenali jsme s jedním i takovou kuriózní příhodu. Asi sedmiletý chlapeček u nás ochutnal koláče a když odcházel z chalupy, uviděl na chodbě otevřenou truhlu moučnici, plnou mouky. Zeptal se maminky co to je, neboť byl asi zvyklý vídat mouku pokud vůbec, tak jen v pytlíku. Maminka mu řekla, že to je mouka, ze které tetičky pečou ty dobré koláče. Chlapeček se zamyslel, olízl si prstík, strčil ho do moučnice, znovu olízl a prohlásil:“ to je fuj, ale ty koláčky byly moc dobré“.
Kromě dobrého jídla si mohli návštěvníci již v předstihu nakoupit různé vánoční dárky, zkusit si výrobu svíčky, obdivovat dravé ptáky nebo šikovné ruce zhotovující paličkovanou krajku. Celý den pak vyhrávala muzika lidové písničky. Také zde vystupoval dětský taneční soubor oblečený ve středočeských krojích.
Jestliže jste zatím ještě nikdy kouřimský skanzen nenavštívili, (a nebo jen v létě), zveme vás sem na 18. prosince od 10 do 16 hodin, kdy vás zde budou očekávat vánočně vyzdobené a vytopené chaloupky, v nich členové naší obce při pečení vánočního cukroví a možnost zakoupení drobných vánočních dárků.
nejprve bylo nutné navážit vodu na zelí, povidla a podlévání kachny

na koláče se musí správně roztopit kamna

začínáme míchat povidla
 

kachna se musí podlévat

koláče začínají vonět

upečené koláče se obalují v cukru

vzniká paličkovaná krajka

vybírání dárků