Zpět na hlavní stránku.
Domů
Sdružená obec baráčníků "STARÉ  ČIČOVICE" Kolín V.

Jubilejní posvícení 2006

Letos již po desáté se členové naší baráčnické obce vydali do Kouřimského skanzenu vytvořit idylu císařského svatohavelského posvícení. Kromě oblíbených posvícenských koláčů, kachny se zelím, polévky a švestkových povidel se tentokrát zadělávalo i těsto na chleba. To však stihl mistr pekař již brzo ráno, aby do příchodu prvních návštěvníků stihlo správně vykynout. Zatímco na koláče se zadělávalo na několikrát a vždy do velké mísy, aby stačily pro všechny návštěvníky, chlebového těsta bylo dost na celý den ve veliké díži. I v letošním roce se v Kouřimi náramně vydařilo počasí. Proto každý, kdo si chtěl ještě užít sluníčka a k tomu něco dobrého ochutnat, nás přišel navštívit.
A měli jsme návštěvníky opravdu zdaleka. Ještě se ani nestačil dopéct první bochník chleba a už vcházeli do chalupy mostečtí baráčníci. Po srdečném přivítání jsme je museli poslat na obhlídku dalších chaloupek, než se chleba upekl, ale pak dostali přednostně ještě teplý na ochutnání a byli moc spokojeni. Zašli pak i na oběd a zůstali ve skanzenu až do odpoledne, neboť zde byl pro všechny návštěvníky připraven bohatý program – vyhrávala muzika, pro děti se hrálo divadlo a také proběhla dvě vystoupení dětského folklorního souboru. Doufáme, že všem návštěvníkům posvícenské dobroty chutnaly a nikdo neměl zažívací problémy, protože čerstvě upečený chleba, který jsem krájela (a za den rozkrájela mnoho bochníků) a nabízela k ochutnání, neměl nikdy čas vystydnout a vždy se po něm jen zaprášilo.
Kromě dobrého jídla si mohli návštěvníci již v předstihu nakoupit různé vánoční dárky a ozdoby, obdivovat dravé ptáky nebo šikovné ruce zdobící perníčky. Jestliže jste zatím ještě nikdy kouřimský skanzen nenavštívili, (a nebo jen v létě), zveme vás sem na 17. prosince od 10 do 16 hodin do vánočně vyzdobených a vytopených chaloupek, kde členové naší obce budou péct vánočního cukroví a snažit se navodit tu správnou vánoční atmosféru. Také zde budete moci ještě na poslední chvíli dokoupit zajímavé vánoční dárky.

 


příprava nádobí u kamen

chystá se těsto na koláče

chystá se těsto na koláče
 

při pečení se chleba musí potírat vodou

krájení chleba, aby alespoň trochu vystydl, než se do něj pustí čekající návštěvníci

švestková povidla se musí míchat a míchat a míchat
 

 a míchat
 

 a míchat