Zpět na hlavní stránku.
Domů
Sdružená obec baráčníků "STARÉ  ČIČOVICE" Kolín V.

Svatohavelské posvícení 2007

Posvícení se konávalo na konci letního období nebo na podzim. Jednalo se o oslavu ukončení sklizně a slavilo se ve výročí posvěcení místního kostela, nebo také v den svátku světce, který byl patronem kostela. Císař Josef II. chtěl tyto oslavy sjednotit a nařídil slavit posvícení v celé zemi jednotně vždy v neděli po sv. Havlu. Lidé však začali slavit posvícení dvakrát. Jednou své původní a podruhé „císařské.“ Je tomu tak i v Kouřimi. Ta slaví své posvícení na sv. Ludmilu 15. září, ale ve skanzenu se drží „svatohavelské“, které letos vyšlo přesně už na 13. října.
Letos již po jedenácté se členové naší baráčnické obce snažili ve skanzenu vytvořit idylu císařského svatohavelského posvícení. Celkem šestkrát se během dne zadělávalo na koláče, aby mohli ochutnat všichni návštěvníci, které pěkné počasí do Kouřimi vylákalo. Každý, kdo si chtěl ještě užít sluníčka a k tomu něco dobrého ochutnat, nás přišel navštívit.
Pro všechny návštěvníky byl po celý den připraven bohatý program – vyhrávala muzika, pro děti hrálo divadlo dvě pohádky a také proběhla vystoupení dětského folklorního souboru. Doufáme, že všem návštěvníkům posvícenské dobroty chutnaly. Kromě dobrého jídla si mohli návštěvníci již v předstihu nakoupit různé vánoční dárky a ozdoby, nebo šikovné ruce zdobící perníčky.
Jestliže jste zatím ještě nikdy kouřimský skanzen nenavštívili, (a nebo jen v létě), zveme vás sem na neděli 16.prosince od 10 do 16 hodin do vánočně vyzdobených a vytopených chaloupek, kde členové naší obce budou péct vánočního cukroví a snažit se navodit tu správnou vánoční atmosféru. Také zde budete moci ještě na poslední chvíli dokoupit zajímavé vánoční dárky.

 


vybíráme perníčky

připravují se posvícenské koláče

kachna se musí podlévat

která sběračka bude lepší?

jaký dárek vybereme?

pro nejmenší bylo dobré mléko