Zpět na hlavní stránku.
Domů
Sdružená obec baráčníků "STARÉ  ČIČOVICE" Kolín V.

Kouřimský skanzen o zlaté neděli 2004

 

Již od svátku sv. Ondřeje se připravovaly chaloupky ve skanzenu, aby návštěvníci získali představu o čase adventu a vánoc na české vesnici v 19. století. Ve světnicích byly různě nazdobené stromečky, většinou zavěšené u stropu, tak jak se dříve věšívaly z nedostatku místa. Tehdy se totiž často v jediné světnici vařilo, spalo a provádělo řemeslo. Oproti minulým letům se předváděly živé jesličky již v sobotu, a kdo k nám zavítal v neděli, aby si odpočinil od předvánočního shonu a uklízení, měl se také na co těšit.
V jednotlivých chaloupkách se od rána otáčely naše tetičky. Kromě toho, že bylo třeba chaloupky příjemně vytopit, o což se starali sousedé, se v jedné chaloupce připravovalo těsto na cukroví pro návštěvníky. Znamenalo to z truhly moučnice přinést mouku, umlít oříšky, zadělat těsto a pak se pustit do pečení vanilkových rohlíčků. V jiné chalupě se tetičky pustily do předení a draní peří. V další louskaly ořechy, pouštěly skořápky se svíčkami po vodě a lily olovo. Pokud měli návštěvníci chuť na něco dobrého před upečením cukroví, mohli si koupit sušené ovoce (hrušky, jablka, švestky či meruňky), a také drobné dárky blízkým pod stromeček V každé z chaloupek byl instalován betlém, někde papírový, jinde z lipového dřeva.
Když se cukroví začalo péci a obalovat ve vanilkovém cukru, dveře chaloupky se s návštěvníky netrhly. Představte si, že jich vůně vanilky přilákala na zlatou neděli do skanzenu na 1300. Pokud jste se tento den nemohli utrhnout od vlastních příprav na vánoční svátky, zveme vás do Kouřimi na další národopisnou akci v příštím roce.


 


Tetičky vykrajují cukroví.

    Nekýchat, dere se peří!

Vážení sušeného ovoce. 

Tetičky si prohlížejí zavěšený stromeček

Nabrat správnou mouku na cukroví.   
  
Dobře umlít ořechy