Zpět na hlavní stránku.
Domů
Sdružená obec baráčníků "STARÉ  ČIČOVICE" Kolín V.

Velikonoční dobroty v kouřimském skanzenu 2006

 


Velikonoční dobroty v kouřimském skanzenu

V neděli 9. dubna mohli návštěvníci kouřimského skanzenu národopisný program na oslavu velikonoc pod názvem „Velikonoční vyváření“. Již od rána se v chaloupkách roztápělo, pak se zadělávalo a z  každé chaloupky pak voněly různé druhy pokrmů, sladké či slané, například boží milosti, jidáše či pučálka.. Kdo přišel, mohl ochutnat a získat i recept, pokud by si chtěl doma vylepšit velikonoční jídelníček.

Pro ty, kteří se do Kouřimi nedostali, posíláme recept na jednu z dobrot. Je nenáročná na výrobu i suroviny a všem moc chutnala. Potvrdit vám to mohou sousedé a tetičky z Obce baráčníků Lázně Toušeň, kteří si do skanzenu udělali výlet:

Boží milosti

350g hladké mouky, 2 žloutky, 2 lžíce moučkového cukru, 1 lžíce másla, 5 lžic smetany nebo mléka, 2 lžíce bílého vína, citronová kůra, špetka soli, tuk na smažení a vanilkový cukr
Zaděláme vláčné těsto o něco měkčí než těsto na nudle. Dobře vypracujeme, až se na těstě začnou tvořit puchýřky. Rozválíme na plát 3 mm vysoký a rádýlkem krájíme na malé trojúhelníčky. Každý uprostřed dvakrát nakrojíme, vložíme do vysoké vrstvy horkého tuku a usmažíme dozlatova. Hotové necháme okapat na papírovém ubrousku a posypeme vanilkovým cukrem.

Další akcí, na kterou vás do Kouřimi zveme, je svatohavelské posvícení. Slaví se zde 14. října od 10 do 16 hodin. Kromě koláčů a kachny se zelím se můžete těšit i na posvícenskou muziku.
 

soused rychtář OB Lázně Toušeň si vybírá vajíčko

tetička krájí boží milosti

obalují se boží milosti

 

tetička praží pučálku

soused hlídá v troubě jidáše

po práci ochutnávka

soused zkouší kvalitu upletené pomlázky

na hotové pomlázky se vážou stuhy

soused omlazuje tetičku